Hayvanseverlik, Yasalar ve Eylemler

Hayvanseverler sürekli eylem halinde. Bunlardan oyuncu Tuna Arman’ın başlattığı ve birçok ünlü simanın da destek verdiği bir kampanyaya bende şahit oldum yakın zamanda. Ağustos ayı, hem çok sıcak hem de bu sene Ramazan’a denk geldi malum. Günlerce Taksim’de Galatasaray lisesinin önünde, toplandı hayvan severler. Amaç hayvanlara tecavüzü ve şiddeti protesto ederek TCK kapsamına alınması için imza toplamaktı. Ne kadar sadece hayvanlara yönelik görünse de harika gerekçeleri vardı. Bunlardan en önemlisi, savunmasız bir hayvana yapılan tecavüze göz yummanın bir insanlık suçu olduğunun vurgulanması ve bunun yarın hepimizin çocuğunun hatta kadınlarımızın başına geleceğinin belirtilmesiydi.
Her eylemde olduğu gibi tepkilerde görülmedi değil. Orada kaldığım 2 saat içinde, “işiniz gücünüz hayvan mı?”, “insanlar açlıktan ölüyor” şeklinde sataşmalara maruz kaldım. Peki, bunları diyenler sosyal sorumluluk adına ne yapıyorlardı? Yani bu şekilde laf atıp, ciddi bir yara olan konuya merhem olduklarını mı zannediyorlardı? Neyse işin güzeli de her şeye rağmen bu eylemlerin devam etmesi oldu. Devam ediyor etmesine de maalesef hayvan severler söylüyor, yine hayvan severler duyuyor, bir de eylemde kadın görüp gelen duyarlı (!) vatandaşlarımız…
Düzenlenen son yasayı duymuşsunuzdur. Kısaca “hayvan öldürme yasası” olarak adlandırılıyor internet âleminde. Aslında yasa yeni bir yasa değil, sadece günümüz Türkçesi ile yazılmış hali. Yasaya göre eğer bahçenize hayvan girerse ve zarar verirse onu öldürme hakkına sahipsiniz. Yasanın kendisi şu şekilde; Bir kişinin hayvanı, başkasının taşınmazı üzerinde bir zarar verdiği takdirde, taşınmazın zilyedi, o hayvanı yakalayabilir, zararı giderilinceye kadar alıkoyabilir, hatta durum ve koşullar haklı gösteriyorsa, hayvanı öldürebilir. Bu durumda,taşınmazın zilyedi derhal hayvan sahibine bilgi vermek ve sahibini bilmiyorsa, onun bulunması için gerekli girişimleri yapmak zorundadır.’ Evet, işte can bu kadar ucuz, bir cana kıymak bu derece basit.
Herşeye rağmen birilerine seslerini duyurana kadar hayvan severler eylemlerine devam ediyorlar. 19.12.2010 günü saat 14:00’da Suadiye’de Yaşam Hakkına Saygı grubu ile “Sessiz Kalma Suça Ortak Olma” sloganı ile yeni bir eylem planlanmış. Aynı gün, saat 16:00’da YHS’nin ofisinde soğuk havalarda barınmaları için sokak hayvanlarına ev projesi kapsamında kartondan evler yapılacak. Belki o kadar imzaya rağmen, sıcak soğuk demeden yapılan eylemlere rağmen, medyada da çok fazla yer almamasına rağmen sesleri fazla çıkmıyor ama bir köşe başında gördüğümüz su kabı, ağacın dalına iliştirilmiş bir ekmek parçası, üzerinde “kedi evidir, atmayınız” yazan bir kutu gördükçe, vicdanlı birilerinin hala varolduğunu görmek insanın içini ısıtıyor.

One Response to Hayvanseverlik, Yasalar ve Eylemler

  1. sdkbs diyor ki:

    Hayvanseverlik dendiğinde dışarıdaki insanların düşünceleri amann alıyolar maaşlarını insanlarvermektense hayvanlara yediriyorlar diyen ne çok insan gördüğümü söylesem inanamassın.Şimdi eylem yapsak bu eylem ne olursa olsun cop ve biber gazı yememiz gündeme gelebilir.Ama ne olursa olsun bi kimsenin hakkını savunabiliyorsak hayvandır ne hakkı denmesinin yanlışlığını anlıyamıyorum o da canlı ve o da nefes alabiliyo neden böyle düşünülmüyor ki.
    Yasalar dendiğinde insanların özgürlüğünü kısıtladığımız yetmezmiş gibi bi de kafayı galiba hayvanlara taktık şimdi de bu ne demek komşunun çiçeklerine yok bilemedin bahçesine zarar verdin çıkart tabancayı ver ya da bi tarafından bıçakla.Cana kıymayı adalet olarak göstermekten başka bişey değil bu.Yasaların en absürtü sadece bu muydu hayır hırsız eve sadece yatak odasına girdiğnde vurursan suçlu değilsin al sana bi başka yasa.Ama cana kıymayı mübah göstermek daha önce yasada gösterilmeyen tek şey.Zaten yasa koyalım mı koymayalım mı diye seçim yapıyoruz.Al gördük sanırım seçimi yakında çocuklarınızı da öldürün derlerse şaşırmayın aynı şey.Hayvanlarda bizim çocuklarımız.
    En güzel cümleyi bence yazarımız söylemiş zaten “”Belki o kadar imzaya rağmen, sıcak soğuk demeden yapılan eylemlere rağmen, medyada da çok fazla yer almamasına rağmen sesleri fazla çıkmıyor ama bir köşe başında gördüğümüz su kabı, ağacın dalına iliştirilmiş bir ekmek parçası, üzerinde “kedi evidir, atmayınız” yazan bir kutu gördükçe, vicdanlı birilerinin hala varolduğunu görmek insanın içini ısıtıyor.””(BU ÇİFT TIRNAK ALINTIDIR)

Bir Cevap Yazın