“Bedava Konuşma” Operatörleri Birbirine Düşürdü…

GSM operatörlerinin devreye soktuğu faturalı sınırsız tarifeler krizi de beraberinde getirdi. Avea, Turkcell’den yeterli seviyede port desteği alamadığından, Turkcell ise Avea’nın plansızlığından şikayetçi oldu.

KRİZİN SEBEBİ
Avea CEO’su Cüneyt Türktan, şirketin 2008 finansal sonuçlarının değerlendirildiği basın toplantısında krizle ilgili açıklamalarda bulundu.
Türktan, 55 TL’ye her yöne sınırsız konuşma tarifesinin Turkcell ile aralarında sorun yarattığını, lider operatöre yönelik aramaların sıklaştığını ve aktarmaların hızlı yapılmamasından dolayı haberleşme trafiğinde kendilerinden kaynaklanmayan sorunlar yaşandığını söyledi. Avea Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Anık da, sözleşmeler uyarınca bu yükümlülüğü yerine getirmemenin bir yaptırımı olduğunu, bu nedenle Turkcell’e geçen Cuma günü protesto mektubu gönderdiklerini ve kendilerinden bugün yarın yanıt beklediklerini açıkladı.

“SINIRSIZ TARİFE BEKLEMEDE”
Türktan, ilgili sözleşmelerde açık hüküm olmasına karşın Turkcell’in konuşma kanallarını (trunk) yeterli hızda açmadığını, bu nedenle trafikte bir sıkışma ve kilitlenme meydana geldiğini ifade ederek, “Şimdilik sınırsız tarifeyi yeni başvurular açısından beklemeye aldık. Bir anlamda kampanyayı şimdilik dondurmuş olduk. Turkcell ihtiyacımız olan trunk kanallarını bize sağladığında kampanyayı sürdüreceğiz. Şu aşamada Turkcell’e yönelik aramaları ara bağlantı ücretlerini de biz ödeyerek Türk Telekom üzerinden yapıyoruz. Bu işlemden dolayı Türk Telekom’un Turkcell’e vermesi gereken ara bağlantı ücretini de biz üstlendik” dedi.
Avea’nın 2008 sonuçlarının değerlendirildiği basın toplantısında soruları yanıtlayan Genel Müdür Türktan, numara taşınabilirliği yanı sıra yeni tarifelerin yapılan yatırımları anlamlı kıldığını ifade ederek “Tüm bu yatırımlara değdiğine inanıyoruz. Numara taşınabilirliğinden en fazla kazançlı çıkacak olanının da sektöre yeni giren üçüncü-dördüncü operatör olacağını söylüyorduk, nitekim biz bu süreçten çok faydalanarak çıktık. Ama son tahlilde kazanan tüketici oldu” diye konuştu.

TURKCELL’E PROTESTO ÇEKTİK
Turkcell’le aralarında yaşanan trunk ve port krizi hakkında bilgi veren Avea Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Anık, 5 şubat 2009 itibariyle itibariyle Turkcell’den trunk ilavesi istediklerini ve 9 Şubat’ta kampanyayı başlattıklarını, ancak trafik artışına paralel olarak Turkcell’den port talebinin ihtiyaçlarına uygun olarak karşılanmadığını ve konuyu Bilgi Teknolojileri Kurumu’na (BTK) yazılı olarak ilettiklerini söyledi. Cengiz Anık şöyle devam etti:
“Port talebimize Vodafone ve Türk Telekom olumlu bir yanıt verdi. Vodafone port ihtiyacımızın yüzde 100’ünü karşılar durumda. Türk Telekom da yüzde 91’ini karşılıyor. Turkcell ise henüz yüzde 27’sine olumlu yanıt vermiş durumda. Avea aboneleri her iki operatör abonelerini rahatlıkla ararken, Turkcell abonelerini aramada sorunlar yaşanıyor. Tarifeyi kesmedik ancak Turkcell’den bize kanallar verilince devam edeceğiz.”
Cengiz Anık, her attıkları adımı BTK’ye da bildirdiklerini belirterek “ Turkcell’den aldığımız yanıt, çalışıyoruz şeklinde. Ancak port talebi isteklerimiz için olumlu bir yanıt gelmeyince 27 Şubat Cuma günü Turkcell’e bir protesto mektubu gönderdik. Şimdi yanıtlarını bekliyoruz. Bu bir kamu hizmeti ve bu trafiği taşımak zorundayız. Dolayısıyla bu yükümlülüğü yerine getirmemenin bir yaptırımı vardır” dedi.
Cüneyt Türktan, bir soru üzerine, sınırsız konuşma tarifesinin bir kamu hizmeti olduğunu, bu yönüyle sadece bireysel abonelerin kullanımının mümkün olduğunu kaydederek “ Bu yönüyle ticari olarak bu kampanyayı kullanmak mümkün değil. 3 bin civarında şirket santralinin bu tarifeyi kullandığını tespit ettik ve bunun üzerine santral kullanımlarını tümüyle sistem dışında bıraktık” dedi.

TURKCELL: AVEA KENDİ HATASINI BİZE YÜKLEMEYE ÇALIŞIYOR
Turkcell ile Avea arasındaki sınırsız tarife tartışmaları büyüyor. Turkcell yaptığı yazılı açıklamada Avea’yı 55 TL’ye her yöne sınırsız konuşma tarifesiyle kendi şebekesinde doğru öngörü ve planlamayı yapamayarak abonelerine verdiği taahhütleri yerine getirememekle ve kullanıcılarını mağdur etmekle suçladı.
Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Terzioğlu yaptığı yazılı açıklamada “ Bir tarife ya da kampanya çıkacağı zaman sonuçlarını öngörmek bir operatörün öncelikli görevidir. Operatörler, ilave bir kapasite ihtiyacı öngörülüyorsa, hem kendi şebekeleri hem de diğer operatörlerle aralarındaki ara bağlantı kapasitesi için planlama yapmak zorundadır. Bir operatörün diğer operatörlere hangi usul ve süre zarfında kapasite artırım talebinde bulunacağı, ara bağlantı sözleşmelerinde net olarak belirtilmektedir. Avea’nın şebekesinde doğru öngörü ve planlamayı yapamayarak abonelerine verdiği taahhütleri yerine getirmediği ve kullanıcıları mağdur ettiği açıktır” dedi.

“MİLYONLARCA DAKİKALIK KONUŞMA KAPASİTESİ VERDİK”
Açıklamada Turkcell’in, Avea’nın sınırsız tarifesiyle ilgili sorunları ilk olarak Avea’nın kendisinden değil, Avea müşterilerinin Turkcell’e ulaşan şikâyet başvurularından öğrendiklerini belirten Terzioğlu “Avea ise müşterileriyle yaşadığı bu sorun kontrolünden çıktıktan sonra Turkcell’e resmi olarak başvurup ilave kapasite talebinde bulundu. Tüm iyi niyetimizle elimizde bulunan uygun portların hepsini kullanıma açtık ve bunun sonucunda Avea’nın toplam talebinin yüzde 27’sini karşıladık. Bu artış, Turkcell büyüklüğündeki bir operatöre gelen aramalar için milyonlarca dakika ilave kapasite anlamına gelir. Bundan sonra da Avea’ya ek kapasite yaratmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz” görüşünü ifade etti.

“AVEA KENDİ HATASINI TURKCELL’E YÜKLÜYOR”
Terzioğlu, Avea’nın yaptığı açıklamalarla kendi planlama hatalarından doğan sonucu Turkcell’e yüklemeye çalıştıklarını gözlemlediklerini kaydederek açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Şirketimizin ticari itibarını zedeleyecek bu tip açıklamaları rekabet etiğine aykırı buluyoruz. Avea’nın bu açıklamaları ile ilgili rahatsızlığımızı da BTK’ya resmi olarak ilettik.Şunu da belirtmek isterim ki Turkcell müşterileri, hem tüm Turkcell’lileri hem de diğer operatör abonelerini herhangi bir sorun yaşamadan arayabilmektedir. Bugüne kadar olduğu gibi bugün de Turkcell, şebeke ve kalitesinden ödün vermeyerek kesintisiz olarak müşterilerine hizmet sunmaktadır.”

YASAKLAMA GELECEK Mİ?
Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), bugün yaptığı açıklamada GSM operatörlerinin devreye soktuğu sınırsız konuşturan kampanyaların kaliteyi düşürdüğünü, bazı kurumların da bu kampanyaları kötü niyetli olarak kullandığını açıklamıştı. BTK Başkanı Tayfun Acarer de GSM operatörlerini tarifeler konusunda dikkatli olmaya çağırmıştı.

Bir Cevap Yazın